Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, në prag të raundit të ri të dialogut në Bruksel, tha se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të luftojë për popullin e tij “si një luan” dhe se çdo vendim i marrë në “mënyrë të njëanshme kundër serbëve nuk do të kenë miratimin e përfaqësuesve politikë të serbëve dhe as të popullit serb”.

“Formimi i Asociacionit është një obligim ndërkombëtar i Prishtinës, për të cilin u angazhuan përfaqësuesit e Prishtinës dhe jo vetëm ata, por edhe përfaqësuesit e Bashkimit Evropian. Populli serb nuk do të pajtohet me këtë, ashtu siç nuk do të pajtohet me zvarritjen pafundësisht. Në këtë kuptim, ne nuk i shmangemi mundësisë së formimit të Asociacionit vetë, duke respektuar marrëveshjen ndërkombëtare që parashikonte ekzistencën e saj”, tha Rakiq.

Ai tha se deklaratat e kryeministrit Albin Kurti sipas tij, janë absolutisht kundër dialogut Beograd-Prishtinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çavasoglu në takim me Kurtin: Turqia nuk do lejojë që Ballkani të kthehet në vitet ’90-ta

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim Ministrin e Punëve të…

Kurti i përgjigjet Serbisë për ofrimin e linjitit në këmbim të energjisë elektrike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ripërsëritur qëndrimin e tij kundër Ballkanit…

Qeveria pritet të shpallë gjendje krize në sektorin energjetik

Sipas njoftimeve, Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot pritet të shpallë gjendje…

Gjysmë milion të vaksinuar në Shqipëri, njoftoi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar, se numri i të vaksinuarve…

Kuvendi i Maqedonisë me nivel të ulët të debatit cilësor

Në uljen e cilësisë së debatit në Kuvend kanë ndikuar disa faktorë,…