Presidenti Rumen Radev dhe Presidenti i Parlamentit Evropian David Sasoli së fundmi kanë realizuar takim përmes një video konference, transmeton Alsat. Biseda u iniciua nga Presidenti i PE-së, Sasoli. Në takim është biseduar rreth masave për të përballuar pandeminë e Covid-19, si dhe tema në axhendën e BE, me fokus në politikën e zgjerimit.

Siç njoftojnë nga Presidenca Bullgare, gjatë video takimit Radev theksoi se Bullgaria parimisht dhe me konsekuencë mbështet integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut. Radev gjithashtu vuri në dukje se Bullgaria pret “rezultate të qëndrueshme dhe të pakthyeshme në procesin e formimit të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe në këtë drejtim më i rëndësishëm është dialogu i drejtpërdrejtë dhe i hapur midis dy vendeve më të afërta në Ballkan për të arritur një përparim real”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…