Para konsullatës bullgare në Manastir, qindra qytetarë po presin në radhë për t’i dorëzuar dokumentet për marrjen e pasaportës bullgare.

Për çdo ditë, qindra qytetarë maqedonas japin dokumente për marrje të pasaportave bullgare, ndërsa përveç qytetarëve të Manastirit, ka edhe nga Prilepi, Kavadari, Ohri Kërçova dhe Shtipi.

Pjesa më e madhe që kanë biseduar për “Nova Makedonia” thonë se në Maqedoninë e Veriut nuk ka perspektivë dhe se nuk ka dalje tjetër përveç emigrimit.

Ndryshe, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë kontest sa i përket historisë dhe gjuhës dhe kjo bën që Maqedonia e Veriut të mos fillojë bisedimet me BE-në.

Është raportuar se nga viti 2011 gjithsej janë dhënë 70 mijë pasaporta bullgare për qytetarët e Maqedonisë së Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…