Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut konsideron se procedura e ngritur nga Gjykata Kushtetuese për anulimin e Dekretit për uljen e pagave të 2.060 zyrtarëve, deputetëve, gjyqtarëve, prokurorëve dhe drejtorëve të pagës minimale prej 14.500 denarëve për muajin prill dhe maj, dëmton drejtpërdrejt solidaritetin në vendin tonë.

Me këtë vendim, theksojnë nga Qeveria, Gjykata Kushtetuese direkt pengon sigurimin e rreth 240 milion denarëve në Buxhetin e RMV për masat për përballje me KOVID-19.

Qeveria, siç qëndron në deklaratë, shpreh zhgënjim për vendimin e këtillë skandaloz, i cili e kërcënon luftën me koronavirusin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…