Një nga masakrat më të mëdha dhe më të tmerrshme të kryer nga okupatori serb në Kosovë është ajo e Reçakut.

Kjo ngjarje e alarmoi botën për rrezikun e shfarosjes së popullatës civile në Kosovë nga Serbia.

E të dielën më 15 janar, bëhen 24 vjet nga kjo ngjarje e rëndë.

Në mbledhjen e mbajtur të mërkurën, Qeveria ndau 70 mijë euro për librin “Reçaku”, të ish-shefit të misionit të OSBE-së. William Walker.

Në këtë libër ai përshkruan ngjarjen nga këndvështrimi i tij si ish-shef i misionit të OSBE-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rreth 40 marinarë të vrarë pas fundosjes së anijes luftarake Moskva të Rusisë – një nënë sjell rrëfimin e djalit të saj që shërbente aty

Rreth 40 marinarë u vranë, disa janë të zhdukur dhe shumë të…

VIDEO / Mediat në Ukrainë: Qyteti i Nikopolit po bombardohet me fosfor

Mediat në Ukrainë kanë publikuar disa pamje dhe pretendojnë se se qyteti…

Mexhiti me akuza ndaj Grubit: Po eliminon trashëgiminë e BDI-së dhe politikisht individë të caktuar

Duke bërë gjëra të reja, trashëgimi të reja, zëvendëskryeministri Artan Grubi është…

​Rritja e çmimeve, Kurti sërish paralajmëron një pako të masave për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sërish ka paralajmëruar një pako të masave…

Dëshmitarët e ambulancës: Ne kemi dërguar 7 persona në spital

Ekipi i televizionit bullgar BTV ka biseduar me të punësuarit e Ndihmës…