Të drejtën për miratimin e dekretit që përcakton datën e zgjedhjeve, Qeveria e nxjerr nga baza që vendi është në gjendje të jashtëzakonshme, vlerëson Margarita Caca Nikollovska, ish gjyqtare në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg. Duke komentuar qëndrimin e kreut të KSHZ-së se as në Kodin Zgjedhor e as në Kushtetutë nuk shkruan se Qeveria mund të nxjerrë një Dekret për datën e zgjedhjeve, ajo tha se në Kushtetutë nuk ka as dispozitë për qeveri teknike dhe për momentin një Qeveri e tillë është organi i vetëm që mund të merr vendime sepse Kuvendi është shpërbërë.

Nuk ka të bëjë me miratimin e dekretit me të cilin shpallen zgjedhje, pa marrë parasysh se bëhet fjalë vetëm për caktimin e datës. Ky problem duhet të shihet në korrelacion me veprimet tashmë të marra kur është caktuar data e mëparshme për mbajtjen e zgjedhjeve”-tha Margarita Caca Nikollovska, gjyqtare.

Deri në përfundimin e gjendjes së jashtëzakonshme kanë ngelur edhe më pak se dhjetë ditë. Gjatë kësaj kohe, në opinion pritet takimi i tretë i liderëve, në të cilën mund të arrihet konsensus për ditën e zgjedhjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…