Qeveria në seancën e sotme ka marrë vendim për shpërbërjen e Këshillit të Komunës së Tetovës. Vendimi është marrë në bazë të informacioneve të dorëzuara nga Ministria e Vetëqeverisjes Lokale, e cila duke iu referuar dispozitave ligjore ka thënë se Këshilli nuk ka miratuar llogarinë përfundimtare për vitin 2021 deri më 31 mars dhe se për këtë arsye duhet të mbahen zgjedhje. Procedura nga Qeveria po kalon në Kuvendin e Maqedonisë, në kompetencë të presidentit Talat Xhaferi është vendimi për shpalljen e zgjedhjeve.

Sipas informacioneve nga qarqet politike, Xhaferi me shumë gjasa do ta caktojë datën e zgjedhjeve më 20 gusht, kur do të bëhet votimi për zgjedhjen e kryetarëve të komunave Mavrovë-Rostushe dhe Qendër Zhupë.

Më herët, këshilltarët tetovarë nga iniciativa civile Më mirë për Tetovën kanë reaguar se nëse Qeveria merr vendim për shpërbërjen e Këshillit, ai do të jetë i barabartë me zero, gjegjësisht juridikisht i pavlefshëm, sepse, siç thonë ata, afatet për reagimi lidhur me afatet për llogarinë përfundimtare të Komunës së Tetovës.

Hamdi Sulemani, këshilltar nga Më mirë për Tetovën, na tha se janë duke përgatitur një reagim për shkak të vendimit të Qeverisë.Projektligji përfundimtar ishte dashur të miratohej deri më 31 mars, por këshilltarët nga BDI, Besa dhe VMRO-DPMNE nuk siguruan shumicën për të votuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zjarri kaplon shtëpinë në Tetovë, humb jetën një e moshuar

Në orët e hershme të mëngjesit një shtëpi në fshatin Zhillcë të…

ATO: Aktualisht përgjohen 188 numra telefonik

Mbi 180 numra telefonik aktualisht përgjohen në mënyrë ligjore në vend. Këtë…

SHBA, Komisioni i Etikës nis hetimet ndaj republikanit Matt Gaetz

Komisioni i Etikës i Dhomës së Përfaqësuesve, i cili kontrollohet nga demokratët…

Zaev paralajmeron zgjedhje të parakohshme

“Para dy dite Brkuseli na bëri padrejtësi, ne kemi kryer të gjitha…

Arben Taravari sonte në ora 21:30 në Click Plus në TV21

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe njëherit Sekretar gjeneral i Aleancës për…