Qeveria gjermane po bën thirrje për një bllokim të shkurtër në të gjithë vendin për të provuar dhe frenuar përhapjen e koronavirusit.

“Çdo thirrje për një bllokim të shkurtër, të unifikuar, është e saktë,” konfirmoi të mërkurën Ulrike Demmer, zëdhënësja e kancelares gjermane Angela Merkel.

“Shumëllojshmëria e masave aktuale nuk po kontribuon në siguri ose në pranim,” shtoi ajo, duke theksuar rëndësinë e një “qasjeje të përbashkët federale”, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Demmer vazhdoi duke thënë se situata aktuale ishte e paqëndrueshme, me shumë presion mbi kujdesin shëndetësor gjerman. “Ne kemi nevojë për një normë të qëndrueshme të incidencës nën 100”, përfundoi ajo.

Javën e kaluar, autoriteti i shëndetit publik të Gjermanisë, Instituti Robert Koch, zbuloi se varianti i koronavirusit B.1.1.7 – i cili u identifikua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar – përbënte gati 90% të infeksioneve të reja në vend.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…