Qeveria e Kosovës i ka filluar procedurat ligjore për largimin e kryetarëve të zgjedhur në katër komunat veriore të Kosovës.

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka filluar përgatitjen e procedurave për largimin e kryetarëve nga komunat veriore pas pajtimit të kryeministrit Albin Kurti për shtensionimin e situatës në veri të vendit.

Grupi punues “është përgjegjës për hartimin e Udhëzimit Administrativ për caktimin e procedurave dhe afateve për iniciativën e qytetarëve për largimin e kryetarëve të komunave”.

Ky Grup Punues, sipas Qeverisë “duhet ta finalizojë Projekt – Udhëzimin Administrativ dhe ta procedojë te Zyra e Sekretarit të përgjithshëm të MAPL-së deri me datën 01 shtator 2023”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Izetbegoviq i drejtohet Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

Kryetari i Partisë kryesore boshnjake të Bosnje-Hercegovinës, Partia e Veprimit Demokratik (SDA),…

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë dhe familjeve të tyre në këto çaste

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se me pikëllim të thellë…

Zgjedhjet në veri, Osmani: Votoni, refuzoni ata që vijnë te ju me kërcënime dhe shantazhe

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka inkurajuar qytetarët e Mitrovicës…

Drashkoviq: Serbia duhet të distancohet nga Putini, përndryshe do të jetë Siria ballkanike

Kryetari i Lëvizjes Serbe të Ripërtëritjes (SPO), Vuk Drashkoviq i tha “H1”…

Kurti: Marrëveshja e Brukselit ku është Asocioacioni, është shkelur nga Beogradi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media ka folur…