Nga dita e nesërme do të fillojnë të skadojnë afatet sipas të cilave, presidenti i vendit në afat prej 10 ditëve do t’ia dorëzojë mandatin partisë, përkatësisht partive që kanë shumicën në Kuvend. Mandatar do të jetë kryetari i ri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi nesër në seancë plenare do ta konstatojë dorëheqjen që sot pritet ta dorëzojë kryeministri Zaev, ndërsa Dimitar Kovaçevski më 10 janar do ta dorëzojë programin dhe kabinetin e ri qeveritar dhe më 17 janar do të zgjidhet qeveria e re.

Kovaçevski në afat prej 20 ditëve është i obliguar ta dërgojë programin e ri në Kuvend dhe përbërjen e re të qeverisë.

Kujtojmë se ndryshime të kabinetit qeveritar më së shumti ka në LSDM duke u larguar ministrat Filipçe, Carovska dhe me siguri Boçvarski dhe Nikolla Dimitrov, ndërsa BDI do ta merr Ministrinë e Bujqësisë dhe MSHIA-n ia len Alternativës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Von Cramon për targat: Shtyrja e afatit për targat do ta zbuste situatën, e arsyetoj edhe qëndrimin e Kosovës

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se…

Kryetari i Kharkivit: Qyteti po bombardohet intensivisht

Rusia është duke e bombarduar intensivisht qytetin e dytë më të madh…

Largimi i gjuhës shqipe në QIK, Sela: Drejtori të dënohet nga inspektorati

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela komentoi heqjen e gjuhës shqipe…

Arrestohet një person në Shkup, kërkohej për vuajtjen e dënimit me burg

Dje në ora 17:30 në zonën e Gazi Babës, zyrtarë policorë të…

38 raste të reja, shërohen 16 pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga 560…