Vladimir Putin po “lufton për jetën e tij” dhe ka frikë se mund të vritet nëse Rusia pëson më shumë dështime pas Khersonit, ka pohuar një zyrtar i lartë i inteligjencës ukrainase, shkruan B92.

Oleksiy Arestovich, këshilltar i shefit të shtabit Volodymyr Zelensky, tha se kapja e territorit të kontrolluar nga Rusia ngriti në mënyrë dramatike frikën në Kremlin se Ukraina do ta fitojë luftën.

Siç shkruan Times, ai tha:

“Putini është shumë i frikësuar sepse në Rusi nuk ka falje për carët që humbin luftërat. Ai tani po lufton për jetën e tij. Nëse e humb luftën, të paktën në mendjet e rusëve, do të thotë fundi. Fundi i tij si një figurë politike. Dhe ndoshta edhe në një kuptim fizik”.

Rëndësia e madhe e Khersonit për Kremlinin, për shkak të lidhjes së tij me Krimenë dhe portin ukrainas të Odesës në perëndim, e bëri humbjen dhe urdhrin e Putinit për tërheqjen e trupave një siklet të madh.

Tërheqja ruse nga Kherson shkaktoi sulme të reja ruse dhe plane për një ofensivë të re nga Bjellorusia, tha Arestovich.

“Kjo ka bërë që edhe njerëzit që janë shumë besnikë ndaj Putinit të dyshojnë se mund ta fitojnë këtë luftë”, shtoi Arestovich.

Ukrainasi theksoi se trupat ruse do të nisin një ofensivë nga Bjellorusia në Donbass dhe gjithashtu do të përpiqen të marrin nën kontroll centralin bërthamor në Rivne.

Putini do të kërkojë që Krimea, Donetsk dhe Luhansk të vihen nën kontrollin rus për ta quajtur shtrati i rusëve, pretendon Arestovich.

Por qytetarët e saj mund të mos jenë aq të impresionuar me përfitimet territoriale, pasi rusët tashmë po shprehin pakënaqësinë e tyre për “një luftë të shtrenjtë për një despot”, shtoi ai.

Në krye të të pakënaqurve janë gratë dhe nënat e zemëruara të të rekrutuarve, veçanërisht pasi Putini refuzoi të takohej me ta.

Nëna Olga Tsukanova nga Samara, djali 20-vjeçar i së cilës humbi pas mobilizimit, tha: “Vladimir Vladimirovich, a je burrë apo çfarë?”

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, ka thënë tashmë se 70-vjeçari Putin nuk do të takohet me këto gra, por me ata që besojnë në luftën e tij. Këshilli akuzoi komandantët e Putinit për lëshimin e ‘urdhrave kriminalë’ duke vënë në rrezik jetën e të afërmve të tyre.

Tsukanova pohoi se mungesa e grave në Kremlin dhe strukturat e pushtetit të Putinit ishte shkaku i krizës së luftës që përfshiu Rusinë dhe Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tetovë, kapet kamioni i ardhur nga Turqia arrestohen dy emigrant nga Kabulli

Dje (18-prill) rreth orës 09:10, në SPB Tetovë, punonjësi i terminalit doganor…

Të shtunën skadon gjendja e jashtëzakonshme, deri më tani nuk ka paralajmërime për vazhdimin e saj

Deri më tani nuk ka paralajmërim nëse dhe kur do të mbahet…

Macron: Putin refuzon të ndalojë tragjedinë në Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka treguar përmes rrjeteve sociale se për…

Liderja e Hong Kong: Nuk e kam ofruar kurrë dorëheqjen

Udhëheqësja e Hong Kong-ut, Carrie Lam, mohoi se ka ofruar ndonjëherë dorëheqjen,…

Dënime për të pandërgjegjshmit ndaj masave kundër virusit korona, apele të mos udhëtohet

Autoritetet bëjnë apel që të gjithë qytetarët t’u përmbahen masave për parandalim…