Ilya Ponomarev, figura e opozitës ruse në mërgim, i cili ishte i vetmi anëtar i parlamentit rus që votoi kundër aneksimit të Krimesë nga Moska në vitin 2014, ka thënë se Vladimir Putin “nuk do të jetojë për ta parë vitin e ardhshëm”.

Sipas mediave të huaja, Ponomarev ishte anëtar i Dumës Shtetërore të Rusisë nga viti 2007 deri në vitin 2016, por tani është i vendosur në Ukrainë, ku ka nënshtetësi dhe po drejton një lëvizje opozitare që ai shpreson se do ta shndërrojë Rusinë në një demokraci funksionale.

Sipas tij, njoftimi i Putinit se ai kishte aneksuar territoret ukrainase që Rusia nuk mund t’i kontrollojë plotësisht, si dhe pengesat si lëvizja e dështuar në Kiev dhe tërheqjet nga Kherson dhe Kharkiv, mund të çojnë që rrethi i tij i brendshëm të kthehet kundër tij.

“Fuqia e Putinit qëndron në pozicionin e tij si personi që është i pathyeshëm. 2022 ishte viti kur ky pozicion filloi të zbehej. Parashikimi im mbetet ende se ai nuk do ta shohë ditëlindjen e tij të ardhshme”, ka thënë Ponomarev për Newsweek nga Kievi.

Putini mbush 71 vjeç më 7 tetor.

“Ëndrra ime personale është padyshim që të shoh [Putinin] në Hagë, por nuk mendoj se ai do t’ia dalë”, ka thënë më tej Ponomarev. “Ata që e rrethojnë nuk do ta lejojnë të shkojë në Hagë, sepse dëshmia e tij në fakt mund të jetë shumë e dëmshme për ta… [kështu që] ai do të vritet”.

Ndryshe, dëshmitë e mbledhura nga organizatat joqeveritare, media dhe hetuesit nxitën ambasadoren e përgjithshme të SHBA-së për drejtësinë penale globale, Beth Van Schaack, të akuzonte Rusinë në nëntor për krime “sistematike” të luftës.

Ponomarev është një nga organizatorët e “Kongresit të Parë të Deputetëve Popullorë të Rusisë”, një grup që u takua në Poloni në nëntor për të krijuar një kushtetutë që thotë se ofron një rrugë për Rusinë drejt tranzicionit drejt një demokracie funksionale.

Ai është gjithashtu autor i librit: “A duhet të vdes Putini? Tregimi se si Rusia bëhet demokraci pas humbjes nga Ukraina”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Specialja arsyeton deklaratat kundërthënëse të Trendafiloves 4 vjet më parë

Katër vjet më parë, kryetarja e Dhomave të Specializuara, Eketarina Trendafilova, kishte…

Videoja që po bën xhiron e botës

Një objekt misterioz në qiell duke fluturuar që është filmuar gjatë paradës…

Kontrabandë me mjaltë, djathë e dru

Departamenti i Policisë Kufitare të Policisë së Kosovës raporton për disa raste…

Plagoset Vali Corleone, arrestohet një 22 vjeçare

Një 22 vjeçare është arrestuar nga policia pasi dyshohet se e ka…

Vrasja në Batllavë: Prokuroria ndalon për 48 orë të dyshuarin

Personi i dyshuar për vrasjen në Batllavë është ndaluar në mbajtje për…