Kancelari i Austrisë tha pas takimit me Vladimir Putinin në Moskë javën e kaluar se presidenti rus është “në logjikën e tij të luftës” kur bëhet fjalë për Ukrainën.

Karl Nehammer i tha NBC në një intervistë se ai mendon se Putin beson se po e fiton luftën.

Nehammer ishte lideri i parë evropian që takoi Putinin në Moskë që kur Rusia nisi agresionin e saj më 24 shkurt.

Ai theksoi se “duhet ta shikojmë në sy dhe duhet ta përballim me atë që shohim në Ukrainë”.

Para se të mbërrinte në Moskë të hënën e kaluar, Nehammer kishte vizituar Bucha-n, Ukrainë, qytetin jashtë Kievit, ku provat e vrasjeve dhe torturave janë shfaqur pas tërheqjes së forcave ruse.

Nehammer tha për “Meet the Press” se ai u përball me Putinin me atë që kishte parë në Bucha dhe “nuk ishte një bisedë miqësore”.

Ai shtoi se Putin tha se “ai do të bashkëpunojë me një hetim ndërkombëtar, nga njëra anë, dhe nga ana tjetër, ai më tha se nuk i beson botës perëndimore. Kështu që ky do të jetë problemi tani në të ardhmen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Thaçi: Ali Ahmeti ka sjellë në Maqedoni kriminelë nga Kosova për të “masakruar” zgjedhjet

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë së Veriut, Menduh Thaçi ka…

Pas protestave të qytetarëve, lirohet kryetari i një qyteti ukrainas që ishte rrëmbyer prej forcave ruse

Më herët u raportua se forcat ruse kishin marrë nën kontroll qytetin…

​Lajçak: Me Osmanin u dakorduam të përshpejtohet puna për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Emisari special i BE-së Miroslav Lajçak, ka folur pas takimit me presidenten…

Izraeli vazhdon sulmet nga toka, ajri dhe deti në Gazë

Ushtria izraelite e sulmon Gazën, të cilën e mban nën bllokadë prej…

Punonjësja në Poliklinikën Çair del pozitive ndaj koronavirusit, bëhet dezinfektimi i objektit

Një e punësuar në Poliklinikën Çair është e prekur nga koronavirusi dhe…