Vladimir Putin duket se e di se forcat ruse po pësojnë “humbje të mëdha”, kanë thënë zyrtarët perëndimorë.

Kjo mund të shihet, thanë ata, në vendimin e tij për të rifokusuar strategjinë ushtarake në përpjekjen për të marrë territor në rajonin Donbas të Ukrainës lindore.

Ata shtuan se informacioni në lidhje me atë që po ndodh realisht në Ukrainë “duhet t’i rrjedh” Putinit dhe po kalon ngadalë tek publiku rus.

Pavarësisht se plani i tij fillestar për të marrë të gjithë Ukrainën po lëkundet, zyrtarët thanë se rrethi i ngushtë i ndihmësve të Kremlinit të Putinit ka të ngjarë të jetë shumë i frikësuar për t’i treguar atij të vërtetën e plotë se sa keq po i shkon pushtimi.

Dhe ata thanë se vendet që kanë një dialog të ngushtë me Rusinë po i thonë Perëndimit se “me siguri kanë një ndjenjë që ai nuk e pranon tablonë e plotë” për momentin.

Ndryshe, rreth 10,000 ushtarë rusë mendohet se janë vrarë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

Zyrtarët perëndimorë thanë gjithashtu se Putin “nuk e kuptoi qartë se Ukraina është një komb dhe ukrainasit ndjehen se janë ukrainas” kur ai zgjodhi të pushtonte këtë vend.

Ata thanë gjithashtu se sondazhet në Rusi – të cilat duhet të merren paksa me pak rezervë – në mënyrë të parashikueshme kanë treguar mbështetje për pushtimin (të cilin Rusia e quan një “operacion special ushtarak”

Megjithatë, ata thanë se anketuesit u kanë thënë atyre gjithnjë e më shumë rusë po refuzojnë t’u përgjigjen sondazheve, gjë që ata thanë se do të thotë se më shumë njerëz nuk e mbështesin pushtimin dhe janë vetëm ata që janë pro Kremlinit që po përgjigjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…

Kryeinspektorja paralajmëron dënime më të ashpëra për ndotësit e ambientit

Dënimet duhet të jenë më rigoroze. Përdorimi i karburanteve fosile është diçka…

‘Plehrë me famë botërore’, Donald Trump celebron dorëheqjen e kreut të CNN

Ish-presidenti amerikan Donald Trump celebronte dje dorëheqjen e kreut të rrjetit televiziv…

Pesë viktima dhe 127 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer…

Zaharieva: Shkupi shkeli marrëveshjen e 2017-ës

Kryediplomatja bullgare, Zaharieva e prerë se fqinjësia duhet të bëhet pjesë e…