Presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të jetë në kërkim të grupeve mercenare alternative për të zëvendësuar luftëtarët Wagner në Ukrainë, sipas një vlerësimi të ri të inteligjencës britanike.

Luftëtarët e Grupit Wagner kanë qenë shumë të përfshirë në pushtimin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë, veçanërisht në përpjekjet e Moskës për të pushtuar qytetin lindor të Bakhmutit.

Kreu i Grupit Wagner, miliarderi rus Yevgeny Prigozhin, është një bashkëpunëtor i gjatë i liderit të Kremlinit, pasi kishte fituar më parë pseudonimin e “kuzhinierit të Putinit”.

Por komandantët e lartë të Rusisë ka të ngjarë të kërkojnë një kompani të re ushtarake private mbi të cilën mund të ushtrojnë më shumë “kontroll”, ka thënë ministria britanike e mbrojtjes, ndërsa “marrëveshja e profilit të lartë” midis shefit të Wagner dhe ushtrisë ruse vazhdon, shkruan Newsweek.

Prigozhin ka qenë një kritik i hapur i ministrisë ruse të mbrojtjes dhe udhëheqjes së lartë ushtarake, duke akuzuar drejtuesit e lartë për tradhti.

Megjithatë, nuk ka grupe të tjera mercenare ruse që përputhen me “madhësinë ose fuqinë luftarake” të luftëtarëve Wagner, ka vlerësuar Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Ndryshe, të dielën, Prigozhin u shfaq në një video në një kanal Telegram të lidhur me Wagner Group, në të cilën ai tha se luftëtarët mercenarë kishin marrë kontrollin e qytetit të shkatërruar të Donetsk Bakhmut, duke ngritur një flamur mbi bashkinë e vendbanimit.

Por raportet për kontrollin rus mbi Bakhmut u hodhën poshtë nga Kievi.

Qyteti ka qenë një pikë e nxehtë e luftimeve ruse dhe ukrainase për muaj të tërë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

107 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Isa Boletini, udhëhoqi forcat kryengritëse për çlirim nga pushtuesi Osman më 1912,…

Zhvillimet në Këshillin Gjyqësor, reagon kryetarja e Gjykatës Supreme

Lidhur e zhvillimet ën Këshillin Gjyqësor, ka reaguar edhe Gjykata Supreme e…

Biden ndjek politikën e Trump për refugjatët

Urdhri ekzekutiv nuk lejon më shumë se 15 mijë emigrantë në vit…

Ukrainasve po u arrin ndihma nga të gjitha anët, pas amerikanëve – tani norvegjezët u dërgojnë sisteme kundërajrore Mistral

Ministri i Brendshëm norvegjez Bjorn Arild Gram, ka bërë të ditur se…

Takimi Kurti-Vuciq në Ohër – Vjen reagimi edhe nga NATO

Të shtunën (sot) në Ohër do të zhvillohet takimi i radhës i…