Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është zotuar të vazhdojë të sulmojë infrastrukturën energjetike të Ukrainës, pavarësisht se miliona njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ujë.

“Po, ne e bëjmë këtë. Por kush e filloi atë?” tha presidenti rus në një ceremoni çmimesh në Kremlin.

Ai tha se kritikat ndaj sulmeve ruse “nuk do të ndërhynin në misionet tona luftarake”.

Moska ka goditur rrjetin elektrik të Ukrainës që nga 10 tetori, pas një vargu humbjesh të rënda ushtarake, shkruan BBC.

Disa liderë perëndimorë e kanë quajtur strategjinë një krim lufte, për shkak të sasisë së madhe të dëmit të shkaktuar në infrastrukturën civile.

Por presidenti Putin tha se kritikat në rritje globale nuk do t’i ndalin sulmet.

“Ka shumë zhurmë për goditjet tona në infrastrukturën energjetike të një vendi fqinj. Po, ne e bëjmë këtë. Por kush e filloi atë?”, tha ai për marrësit e çmimeve shtetërore, përfshirë medaljen “Hero i Rusisë”.

Ai tha se sulmet ishin në përgjigje të një shpërthimi në urën ruse për të aneksuar Krimenë më 8 tetor.

Ai gjithashtu akuzoi Ukrainën duke hedhur në erë linjat e energjisë nga termocentrali bërthamor Kursk dhe për ndërprerjen e furnizimit me ujë në Donetsk në Ukrainën lindore.

“Mos furnizimi me ujë për një qytet me më shumë se një milion banorë është një akt gjenocidi”, tha Putin, duke akuzuar Perëndimin për “heshtje të plotë” ndaj këtyre pretendimeve dhe për njëanshmëri ndaj Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Përmbytje shkatërruese në Brazil

Vendasit në Florianopolis në Brazil po përballen me pasoja shkatërruese të përmbytjeve…

I gjithë arkivi mbi Shqipërinë dhe shqiptarët nga arkivi osman i Stambollit kthehet në Tiranë

Ardit Bido, drejtori i Përgjithshëm i Arkivave, ka bërë me dije se…

Sa vlen fjala e dhënë për disa politikanë!

Alternativa shkel marrëveshjen e vitit 2020 Çdo ditë e më shumë rritet…

Arrestohet një shtetas i Belgjikës në Tabanoc

Në kalimin kufitar Tabanoc  dje  në hyrje në vend është arrestuar një…

Zelensky thirrje ushtarëve rusë: Dorëzohuni

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ftuar ushtarët e Rusisë që të…