Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka paralajmëruar se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë janë të barabarta me një shpallje lufte.

Në komentet në televizionin shtetëror, Putin ka thënë se Rusia dëshiron që Ukraina të “çmilitarizohet”, duke shtuar se vendi duhet të ketë një status neutral.

Ai përsëriti një linjë tashmë të njohur që Rusia shpresonte të “de-naziste” Ukrainën, shkruan Skynews.

Perëndimi ka vendosur sanksione të ashpra ndaj Moskës që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, që synojnë të ndikojnë në ekonominë ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shtetasit e Maqedonisë ja në cilët shtete mund të udhëtojnë pa test dhe karantinë

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut momentalisht pa test PSR për coronavirus dhe…

Osmani: Prioritet në procesin e dialogut me Serbinë, kthimi i më të dashurve tanë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në ditën ndërkombëtare për personat e pagjetur,…

Vetëm 11 raste të reja me Covid-19

Ulje rekorde e të prekurve me Covid-19 është regjistruar në vend brenda…

Agjentët rusë “besojnë se Putini është në gjendje të rëndë shëndetësore”

Spekulimet rreth shëndetit të presidentit rus, Vladimir Putin kanë qarkulluar prej disa…

Protestë në Tokio kundër pushtimit rus të Ukrainës

Protestuesit gjatë tërë kohës bërtitnin “Ndaloni luftën”. Disa mbanin pankarta në duar…