Suksesi i vazhdueshëm ushtarak i Ukrainës mund të rrisë mundësinë që presidenti Vladimir Putin t’iu drejtohet armëve bërthamore, sipas një senatori amerikan.

Në një intervistë për Fox News, kryetari i komitetit të marrëdhënieve me jashtë të senatit, Bob Menendez tha se kishte frikë se udhëheqësi rus mund të përdorte armët bërthamore për të “shpëtuar fytyrën”.

“Epo, një nga shqetësimet e mia është se për ironi, sa më shumë sukses të kenë ukrainasit, aq më i madh është rreziku që Putini të bëjë diçka sepse ai po humbet dhe duhet të ruajë fytyrën në shtëpi”, ka thënë ai.

“Dhe kështu potenciali një arme bërthamore kimike, biologjike ose taktike mund të rritet si rezultat i kësaj”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tahiri: Vëmendja e Këshillit të Evropës është në Ukrainë, jo në Kosovë

Deputeti nga radhët e AAK-së, Besnik Tahiri, tha se takimi në Komunitetin…

Rrufeja godet avionin ku po udhëtonte Ivica Daçiç

Momente tmerri ka përjetuar ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç. Avioni…

Dy raste të reja në Kosovë, mbeten edhe 98 raste aktive

Kosova ka regjistruar sërish shifra minimale të infektimeve me Covid. Në 24…

Autoritetet gjermane kthejnë në vend 4 shtetas të Maqedonisë

Hetuesit gjermanë të policisë së trafikut në Neu-Ulm, kanë kontrolluar një autobus…

Franca shënon mesatarisht mbi 200 mijë raste të reja me COVID-19 në ditë

Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të…