Presidenti i Indonezisë mund të ketë organizuar takimin e parë të mundshëm midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe atij rus Vladimir Putin që nga fillimi i luftës.

Indonezia aktualisht kryeson grupin e 20 (G20) ekonomitë kryesore dhe presidenti i saj Joko Widodo ka ftuar Zelenskyn dhe Putinin në samitin e liderëve në nëntor.

Ai ishte përballur me presionin nga vendet perëndimore, përfshirë Britaninë e Madhe, për të përjashtuar liderin rus, por tha se donte të “bashkonte” G20.

Jokowi, siç njihet zakonisht presidenti indonezian, foli së fundmi me Zelenskyn dhe hodhi poshtë një kërkesë për armë për Ukrainën, ndërsa politika e jashtme e vendit të Azisë Juglindore përpiqet të ruajë neutralitetin strategjik.

Në një deklaratë në internet, Jokowi tha se ai i kishte shprehur shpresën e tij presidentit ukrainas se “lufta mund të përfundojë së shpejti dhe zgjidhjet paqësore mund të farkëtohen përmes negociatave”.

Ukraina nuk është anëtare e G20, por karriget lejohen të ftojnë vendet mysafire.

Një zyrtar i lartë i qeverisë ukrainase tha se pjesëmarrja e Zelenskyt do të “varet kryesisht nga situata në fushën e betejës”.

Jokowi tha se Putin planifikoi të merrte pjesë, por Kremlini tha se kjo nuk ishte vendosur ende.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Publikohet programi i Qeverisë Kurti

Është publikuar Programi i Qeverisë 2021-2025. Ky program ka gjithsejt 60 faqe.…

Për dy vjet 15 mijë e 824 kosovarë janë pajisur me vizë pune të Gjermanisë

Instituti GAP ka publikuar një raport për emigrimin e fuqisë punëtore të…

Hyn në fuqi Ligji për Mbrojtjen e të Dhënave Personale në Maqedoni

Nga sot, hyn në fuqi Ligji i ri për Mbrojtjen e të…

Korrupsioni vë në rrezik anëtarësimin e vendeve të Ballkanit në BE

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian do të takohen gjatë javëve të ardhshme për…

RMV: Zgjedhjet i ndjekin 1045 vëzhgues

Për zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut janë akredituar 1045 vëzhgues nga…