Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nisur një “sulm” drejt agjencisë që konsiderohet më e besueshmja për të, Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë.

Sipas Qendrës për Analizë të Politikave Evropiane, udhëheqja e shërbimit kryesor të inteligjencës ruse është vendosur në arrest shteipak.

Kjo, pasi kreu i saj, gjeneral-koloneli Sergei Beseda dhe zëvendësi i tij u akuzuan për keqpërdorim të fondeve operacionale të destinuara për aktivitete sabotuese.

Ajo që quhet si “Shërbimi i Pestë”, thuhet se ka qenë përgjegjës për sigurimin e intelegjencës së Putinit për zhvillimet politike në Ukrainë, pikërisht në prag të pushtimit, ndërsa, sipas kësaj qendre, presidenti rus, Putin, e ka kuptuar se ai ishte i mashtruar nga ato të dhëna, dy javë pasi ka nisur luftën në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kumanova sërish kërkon nga Qeveria që ta shpallë karantinë të gjithë territorin e komunës

Shtabi komunal për krizë, mbrojtje dhe shpëtim në Kumanovë mbajti një takim…

Pse nuk po hapet pika kufitare Stançiq-Bellanoc? Flasin zyrtarët e MPB-së në Kosovë

Shkruan: Arbër Jashari, gazeta Express Zëvendësministri në detyrë i Punëve të Brendshme…

BE ndan 14.2 miliardë euro për Kosovën, Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor

Parlamenti Evropian ka miratuar Rregulloren për Themelimin e IPA-së III nga e cila…

Gajser: Nëse gjykata nuk e kryen punën, do ta kryej vetë

Gazetari i gazetës italiane La Verita, Laris Gajser, i cili i publikoi…

Kosova, e katërta në Evropë me më së paku të vdekur për 100 mijë banorë

Me 22 të vdekur deri tash, Kosova është vendi i katërt në…