Vladimir Putin ka vendosur në arrest shtëpie kreun e shërbimit të jashtëm të FSB-së dhe zëvendësin e tij, pasi i ka fajësuar ata për dështime të inteligjencës në luftën në Ukrainë.

Andrey Soldatov, një autor i respektuar i shërbimeve sekrete ruse, tha se burime brenda FSB-së i thanë atij se Sergey Beseda, 68 vjeç, kreu i shërbimit të jashtëm të agjencisë, është arrestuar me urdhër të Putinit.

Gjithashtu është arrestuar Anatoly Bolyukh, zëvendësi i Besedës, sipas Soldatov, i cili tha se Putini është ‘vërtet i pakënaqur’ me agjencinë – të cilën ai e drejtonte para se të bëhej president.

Putini thuhet se fajëson agjencinë për inteligjencën, e cila e siguroi atë përpara pushtimit se forcat ruse do të përballeshin vetëm me rezistencën simbolike nga ushtria ukrainase dhe se vetë ukrainasit ishin të etur për t’u hequr qafe udhëheqësit e tyre.

Shërbimi i sigurisë FSB dyshohet se i dha atij inteligjencë duke sugjeruar se Ukraina ishte e dobët, e mbushur me grupe neo-naziste dhe do të dorëzohej lehtësisht nëse sulmohej. /Abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë…

Biden thotë se po zhvillohen “diskutime” për zgjatjen e mundshme të evakuimit nga Afganistani

Presidenti Joe Biden tha të dielën se evakuimi i amerikanëve, afganëve në…

Kina urdhëron izolimin e mbi 13 milionë njerëzve në një qytet, shkak rastet në rritje me COVID

Më shumë se 13 milionë njerëz në qytetin kinez të Xi’an janë…

KE i bën thirrje Serbisë: Hiqni muralin kushtuar Ratko Mladiçit

Piero Fassino dhe Ian Liddell-Grainger, raportues për Serbinë në Asamblenë Parlamentare të…

Kosova nuk figuron në listën e Ministrisë së Shëndetësisë të Maqedonisë sa i përket testeve për Kovid-19

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka publikuar një tabelë lidhur…