Një e punësuar në Poliklinikën Çair është e prekur nga koronavirusi dhe menjëherë është vendosur në izolim, me ç’rast është bërë edhe dezinfektimi i objektit, konfirmoi sot drejtori i Shtëpisë së Shëndetit – Shkup, Viktor Isjanovski.

Theksoi se deri më tani në Shtëpinë e Shëndetit Shkup me koronavirus janë infektuar gjithsej katër të punësuar.

“Në Shtëpinë e Shëndetit Shkup janë diagnostifikuar testime pozitive të katër personave edhe atë një telefoniste nga Poliklinika Çair, një infermiere nga Poliklinika Çento, një drejtues i Ndihmës Mjekësore Urgjente, si dhe një infermiere nga Vizitës shtëpiake. Për të gjithë këta persona është përcaktuar izolim shtëpie dhe është marrë anketë epidemiologjike”, tha dr. Isjanovski.

Shtoi se dezinfektim është bërë edhe në poliklinikat e tjera si edhe në Ndihmën Mjekësore Urgjente, ndërsa është vendosur që të punësuarit në Vizitën shtëpiake krahas pajisjes mbrojtëse të mbajnë edhe skafandra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…