Nga Prokuroria Speciale Publike, në njoftimin e lëshuar sot, kanë hapur dyshimet lidhur me kontrollin mbi përgjimet që i posedon kjo prokurori, nëse deri më 15 shtator nuk emërohet shefi i ri apo në rast se nuk gjendet ndonjë zgjidhje tjetër.

Nëse nuk arrihet të emërohet Prokuror i ri Special u.d. shef i PSP-së në mënyrë tjetër ligjërisht nuk zgjidhet statusi i PSP-së, pas 15 shtatorit të gjithë prokurorët –ndihmësit e Katica Janevës, me fuqi të ligjit, do të duhet të kthehen në prokuroritë nga kanë ardhur, mirëpo në PSP dë të vazhdojnë të punojnë rreth 70 të punësuar tjerë. Të gjithë ata që kanë vendime për marëdhënie pune deri më 15 shtator të vitit të ardhshëm do të jenë dëshmitarë të kësaj situate absurde: do të ekzistojë institucioni si i tillë pa shef, ndërsa me posedim të një numri të madh të përgjimeve. Nga këtu është ngritur edhe alarmi nga PSP-ja për urgjencën e zgjidhjes së këtyre hapësirave ligjore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…