Fakti që po e huton gjithë opinionin është ajo që aq shpejtë ka ndodhur shpërthimi, pa mundësi që të reagojnë udhëtarët. Pyetjes së gazetarëve bullgar deri te Diana Rusinova, nga Qendra evropiane për politikë transportuese e cila ka qenë në vendin e ngjarjes -Pse ka aq shumë viktima?! – ajo iu përgjigj:

“Nuk mund të shpjegoj pse është djegur aq shpejt, supozoj se ka transportuar ndonjë material të lehtë djegës. Dëgjohen versione për fuçi me derivate, me shumë gjasa ka qenë katalizatorë. Përplasja e madhe ka qenë në bankinën e dytë e cila e ka bllokuar derën e pasme, ndërsa autobusi tashmë ka qenë në flakë dhe nuk kanë pasur se si të dalin jashtë pasagjerët. Ata janë munduar që të dalin në derën e pasme, por nuk kanë pasur sukses për shkak se dera ka qenë e bllokuar nga bankina, ndërsa zjarri shumë shpejtë ka djegur gjithçka”, tha Diana Rusinova, Qendra Evropiane për Politikë Transportuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…