Disa politikanë gjermanë kanë shprehur irritim dhe habi pasi presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, nuk është mirëpritur në Kiev.

Politikanët kanë thënë se vizita e tij e planifikuar me liderë nga Polonia dhe shtetet baltike do të kishte treguar solidaritetin gjerman me Ukrainën.

Aydan Özoguz, një anëtar drejtues i partisë Social Demokrate të Steinmeier, tha se ishte irrituese dhe jo veçanërisht e zgjuar që Ukraina të kërkonte shumë mbështetje nga Gjermania, por të mos ishte e gatshme të mirëpriste presidentin.

Por shumë në Gjermani thonë se e kuptojnë pozicionin e Ukrainës dhe duan që Berlini të bëjë më shumë për të mbështetur Kievin – duke përfshirë veprimin më të shpejtë për furnizimin me armë dhe ndalimin e energjisë ruse.

Si ministër i Jashtëm, nën kancelaren Angela Merkel, Steinmeier u përpoq të arrinte paqen me Rusinë përmes tregtisë, diplomacisë dhe lidhjeve energjetike, raportom BBC.

Javën e kaluar ai pranoi se kishte gabuar në lidhje me Rusinë, duke thënë se politika gjermane ndaj Moskës kishte dështuar dhe se ai ishte gabuar për përpjekjen për të ndërtuar ura me Putinin dhe për mbështetjen e gazsjellësit Nord Stream 2.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rasti “Rashkovski”, Ruskovska: Hetimi mund të zgjerohet!

Prokuroria për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionin me siguri do…

Lajçak e lë të hapur mundësinë e ndryshimit të kushtetutave të Kosovës dhe Serbisë

Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vlerëson se…

Dimitrov: Maqedonia e Veriut ka humbur tre vjet duke mos e pranuar historinë e përbashkët

“Historianët e Maqedonisë kanë humbur 3 vjet nga mosgatishmëria për të pranuar…

Shoferi i kamionit me targa të Maqedonisë ndërron jetë pas një aksidenti në autostradën “Trakija” në Bullgari

Sipas informatave fillestare nga MPB-ja bullgare për TV21, sot rreth orës 06:40…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…