Të premten, numri i personave që rezultojnë të jenë të infektuar me COVID-19 në Gjermani u rrit në 3,059. Prej këtyre, vetëm gjashtë kanë humbur jetën deri më tani. Pra, dy vetë për çdo 1000 raste. Po t’i krahasofsh shifrat me shtete të tjera të cilat janë goditur rëndë nga virusi si Kina, Italia, Irani, Koreja e Jugut, Spanja dhe Franca ndryshimi duket qartë. Gjermania duket ta ketë situatën në kontroll. Në Itali ndodhin 39 vdekje për 1,000 persona, në Itali 67 dhe në Spanjë 23.

Por si ka mundësi që në Gjermani po humbin jetën më pak vetë me Covid-19 se kudo në vendet e tjera?

Në një konferencë për shtyp Prof. Dr. Lothar H. Wieler, Presidenti i Institutit Robert Koch në Berlin shpjegoi si po ecte menaxhimi i epidemisë në vend.

Ai u shpreh:

“Që nga fillimi, ne kemi u kemi bërë thirrje shumë sistematikisht mjekëve tanë që të testojnë njerëzit”.

Wieler shtoi se sistemi gjerman mund të sigurojë “testimin në një shkallë të lartë, në mënyrë që të mund të shohim me lehtësi fillimet e epidemisë”.

Profesori gjithashtu shpjegoi se ky është vetëm fillimi për Gjermaninë:

“Nëse e imagjinoni një epidemi si një kurbë […], atëherë thjesht ka vende që janë thjesht më tej” – në përparimin e kësaj epidemie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…