Sipas Kievit, forcat ruse po humbasin më shumë trupa se në çdo moment që nga fillimi i agresionit në Ukrainë.

Dhe një ekspert ka thënë për Newsweek se Moska “po hedh në front ushtarë të trajnuar keq” në tentimin e saj për të përparuar në rajonin e Donbasit “me çdo kusht”.

Forcat e armatosura ukrainase thanë të shtunën se, gjatë ditës së mëparshme, 1,140 trupa ruse kishin vdekur në atë që ishte numri më i lartë që nga fillimi i agresionit më 24 shkurt 2022.

Rekordi i mëparshëm ishte vetëm katër ditë më parë, kur Ukraina tha të martën se 1030 trupa ruse kishin vdekur.

Shifra e së hënës ishte më e ulët në 560, duke e çuar numrin – sipas vlerësimit të Ukrainës – e humbjeve ruse gjatë luftës deri më tani në 138,340.

Por zyrtarët britanikë të mbrojtjes thanë gjatë fundjavës se deri më tani në shkurt, mesatarisht 824 ushtarë rusë vdisnin në ditë – shkalla më e lartë që nga fillimi i pushtimit të Vladimir Putin.

Në këtë drejtim, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar e ka përmendur rritjen e viktimave ruse duke përmendur faktorë të tillë si mungesa e “personelit të trajnuar, koordinimit dhe burimeve në të gjithë frontin”.

Kjo u “shfaq në Vuhledar dhe Bakhmut”, duke iu referuar qyteteve në rajonin e Donetsk ku luftimet e ashpra po vazhdojnë.

Matja e humbjeve ruse është e ndërlikuar dhe llogaritja e Ukrainës është më e lartë se vlerësimet e tjera perëndimore, megjithëse Ministria Britanike e Mbrojtjes tha se shifrat e Kievit “ka të ngjarë të jenë të sakta”.

Ministria ruse e mbrojtjes, të cilën Newsweek e ka kontaktuar për koment, nuk e ka përditësuar numrin e saj që nga fundi i shtatorit – kur ishte më pak se 6,000.

Dionis Cenusa, një analist i rrezikut nga Qendra e Studimeve të Evropës Lindore, tha për Newsweek se numri i lartë i vdekjeve kishte dy shpjegime kryesore.

“Nga njëra anë, Rusia nuk po vlerëson jetën e ushtarëve të saporekrutuar, të cilët vazhdojnë të përdoren si “ushqim për top”.

Ai tha se Kremlini po u jepte gjithashtu urdhra rekrutëve më pak të trajnuar “pa lexuar shumë mjedisin ushtarak në terren – të rifillonin ofensivën në Donbas dhe të përpiqeshin të përparonin me çdo kusht”.

Madje, sipas tij, “numri i viktimave midis forcave ruse mund të rritet, kur ushtria ukrainase të marrë pajisjet e reja ushtarake në javët e ardhshme”.

Ndërsa Thomas O’Donnell, një analist gjeopolitik i tha Newsweek nga Berlini se ishte domethënëse që numri i rritur i vdekjeve përkoi me një ndryshim në strategjinë e luftës së Rusisë, e cila vjen ndërsa trupat janë mobilizuar.

“Duket sikur Putini po kërkon një luftë të gjatë dhe po demonstron se është i gatshëm të pranojë viktima në një shkallë të gjerë për të kompensuar armatimin e avancuar që mund të ofrojë Perëndimi dhe taktikat dhe komandën më të mirë që mund të ofrojë Ukraina”, vlerëson O’Donnell.

Në mungesë të një strategjie vendimtare në Ukrainë, vlerësohet se Putini po tenton të shkojë për një luftë më të gjatë për të rritur presionin mbi vendosmërinë e Perëndimit në mbështetjen e tij për Kievin.

Megjithatë, pas tërheqjes nga qyteti jugor Kherson në nëntor, forcat ruse kanë bërë pak përparim.

Ata pushtuan qytetin Soledar, në veri të Bakhmutit, dhe trupat e Putinit mund të “shtyheshin” drejt qyteteve më të mëdha të Kramatorsk dhe Slovyansk.

“Ndoshta ai do të provojë diçka të madhe. Mund të jetë një lëvizje në shkallë të gjerë për të pushtuar të gjithë Lindjen”, thotë më tej O’Donnell.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Viktima dhe të plagosurit në Klinë janë vëllezër, vrasja ndodhi pas një iftari familjar (VIDEO)

Një i vrarë dhe dy të plagosur është bilanci i një incidenti…

Kërcënon Dodik: Do ta formojmë ushtrinë e Republikës Serbe

Anëtari serb i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodik tha në një intervistë…

Tërmeti 6.3 ballë ‘shkund’ SHBA-në

Një tërmet me magnitutë 6.3 ballë të shkallës rihter, u rregjistrua mëngjesin…

Finlanda redukton dhënien e vizave turistike për rusët

Finlanda ka njoftuar se do të zvogëlojë numrin e vizave turistike ruse…

81% e personave të shtrirë në spital nga virusi janë të pa vaksinuar

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se 81% e personave të shtrirë…