Hetime për gjetjet e raportit dhe përfshirjen e shqiptarëve

Partia Socialiste zyrtarizoi nismën për ngritjen e një Komisioni të Posaçëm Parlamentar për gjetjet e raportit të Dick Marty të 2011 për krimet e pretenduara të UÇK-së në Kosovë dhe Shqipëri.

Kërkesa

Kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla ka dorëzuar kërkesën e firmosur nga 18 deputetë për ngritjen e një komisioni me afat 3-mujor.

Në kërkesë thuhet se komisioni do të verifikojë gjetjet e raportit si dhe bashkëpunimin apo rolin që mund të kenë luajtur përfaqësues politikë shqiptarë ose institucione shqiptare që nëpërmjet veprimeve ose mosveprimeve kanë dhënë në ndihmë të të ashtuquajturës veprimtari kriminale e drejtuesve të UÇK-së në territorin e Shqipërisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…