Peruja e ka mbyllur për një kohë të pacaktuar pikën e famshme turistike “Machu Picchu” për shkak të protestave të vazhdueshme kundër presidentit të ri të vendit.

Qeveria tha se e mbylli vendin dhe e shtegun Inka që të çon drejt tij, për të mbrojtur turistët dhe qytetarët. Qindra njerëz që kishin mbetur të ngecur për orë të tëra në kala tani janë shpëtuar.

Protestat e dhunshme, të cilat kanë lënë dhjetëra njerëz të vdekur, filluan kur lideri i mëparshëm i Perusë u rrëzua.

Shërbimet hekurudhore për në Machu Picchu u pezulluan të enjten pasi disa shina treni u dëmtuan, dyshohet se kjo u bë nga protestuesit.

Ministri i Turizmit, Luis Fernando Helguero, në një konferencë shtypi të shtunën, ka deklaruar se 418 persona ishin bllokuar në pikën turistike.

Megjithatë, të shtunën mbrëma, ministria e turizmit njoftoi se të gjithë vizitorët, prej tyre 148 të huaj dhe 270 peruanë, ishin evakuuar në mënyrë të sigurt në trena dhe autobusë, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

ASh-ja i reagon Zaevit: Nuk jemi BDI, s’mund t’i dirigjosh bashkëpunimet tona

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaev për…

Qeveria e Kosovës: Komunikojmë me SHBA-në për strehimin e afganëve

Që nga mesi i korrikut, Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Albin…

Motivi i Putin, t’i rikthejë Rusisë lavdinë e dikurshme”

Presidenti rus Vladimir Putin përmbysi dekada të paqes dhe qëndrueshmërisë në Evropë…

Gjini për vdekjen e dy fëmijëve: Një tragjedi e rëndë na ka goditur sot

Kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini ka shprehur ngushëllime me rastin e vdekjes…

Baerbock: Nuk e dimë nëse fitorja është e mundur në këtë luftë

Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbock nuk është e sigurt nëse është…