Mijëra njerëz protestuan në Budapest të shtunën për të pestën ditë radhazi kundër qeverisë së Viktor Orban ndërsa zemërimi thellohet mbi ndryshimet tatimore që kritikët thonë se do të dëmtojnë bizneset e vogla.

Hungarezët kanë dalë në rrugë që kur parlamenti miratoi një ndryshim ligji të martën që do të prekë qindra mijëra pronarë biznesesh të vogla.

Protestat janë të parat që kur Orban, kryeministri, fitoi një mandat të katërt radhazi në prill.

Disa mijëra njerëz marshuan në qendër të Budapestit të shtunën duke brohoritur “Orban humbi”.

Por ky i fundit mbrojti ndryshimin e ligjit të taksave si “të mirë dhe të nevojshëm”.

Pavarësisht kufijve të çmimeve për gjërat thelbësore, vendi i Evropës Qendrore përballet me inflacion në rritje dhe një rënie të monedhës vendase mes bisedimeve me Brukselin mbi financimin e frenuar të Bashkimit Evropian.

Hungaria, e cila varet kryesisht nga nafta dhe gazi rus, shpalli një “gjendje rreziku” të mërkurën për krizën energjetike të shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Ndër masat për të trajtuar problemin, njerëzit që konsumojnë më shumë se sasia mesatare e energjisë do të duhet të paguajnë me çmimin e tregut dhe jo me normën e subvencionuar të shtetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ministria britanike e Mbrojtjes: Ushtria ruse dukshëm më e dobët pas sulmeve ndaj Ukrainës

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar përditësimin e saj…

Familje prej gjashtë anëtarësh, përfshirë tre fëmijë, vriten në Francë

Një i ri është qëlluar për vdekje pasi thuhet se vrau pesë…

Zjarret e Amazonës arrijnë në Paraguai

E gjithë bota është e alarmuar për zjarret në Amazonë dhe të…

Funksionarë të lartë partiak vazhdojnë të emërohen në poste kyçe

Funksionarë të lartë të partive politike vazhdojnë të emërohen në poste kyçe…

Zjarri kaplon shtëpinë në Tetovë, humb jetën një e moshuar

Në orët e hershme të mëngjesit një shtëpi në fshatin Zhillcë të…