Protestues anti-rusë në Gjeorgji kanë dalë në rrugë me kërkesën për dorëheqjen e disa zyrtarëve të lartë dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa kryeqyteti i vendit Tbilisi ka hyrë në ditën e tretë të tubimeve.

Dy ditë më parë, protestuesit u përleshën me forcat e policisë, e trazirat përfunduan me të lënduar e disa arrestim.

Me qindra vetë u mblodhën përpara ndërtesës së Parlamentit në vazhdën e dorëheqjes së kryetarit të kuvendit, Irakli Kobakhidze, një ditë më parë.

Dorëheqja e tij ishte një prej kërkesave të protestuesve. Por lider opozitare e bënë të qartë se nuk do të heqin dorë nga protesta deri sa të përmbushen të gjitha kërkesat e tyre, që përfshijnë edhe dorëheqjen e Ministrit të Brendshëm dhe si lirimin e demonstruesve të arrestuar natën e parë.

Pretendohet po kështu ndëshkimi i efektivëve që përdorën dhunë ndaj tubuesve. Kërkesa kryesore ndërkohë është mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.
Protestuesit në Tbilisi, fillimisht u mblodhën më 20 qershor, për të shprehur zemërimin e tyre, pasi zëvendës kryetari i Dumës ruse, Sergei Gavrilo, ishte ulur në ulësen e krye parlamentarit gjeorgjian dhe nga aty iu drejtua një këshilli të ligjvënësve nga Shtetet e Krishtera Ortodokse.

11 vjet pasi Gjeorgjia dhe Rusia u përfshinë në luftë për Osetin e jugut, tensionet mes tyre vazhdojnë të mbeten të larta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…