Bakshishet e klientëve do të shkojnë për stafin e bareve dhe restoranteve

Qeveria britanike po planifikon t’u ndalojë pronarëve të restoranteve, kafeneve dhe klubeve të natës të marrin bakshishet e lëna nga klientët për stafin. Autoritetet britanike thanë se shumë biznese mbajnë  paratë e klientëve në vend që t’ia kalojnë stafit.

Sipas ministrit të Tregjeve të Punës, Paul Scully, vendimi i ri do të bëjë që bakshishet të shkojnë për stafin si shpërblim për punën e mirë që ata kanë bërë.

Të gjitha ata punëdhënës që do të shkelin rregullat e reja do të gjobiten dhe do të kompesojnë punonjësit e tyre. Legjislacioni i ri pritet të hyjë në fuqi brenda vitit të ardhshëm dhe prek 2 milionë njerëz.

Për shkak të pandemisë është vënë re që gjithnjë e më shumë klientë në Mbretërinë e Bashkuar po preferojnë të paguajnë me kartat e tyre të kreditit në vend  të parave cash. Vendimi i ri pritet t’u vijë në ndihmë të gjithë atyre personave të cilët punojnë në këtë sektor që janë të dëmtuar nga koronavirusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…