Prokuroria për Krimin e Organizuar, do të vijojë hetimet e nisura dje në Administratën e Policisë Financiare.

Nga Prokuroria thonë se bëhej fjalë për dokumentacion të gjerë dhe se në hetim janë përfshirë disa punonjës të Administratës, por për momentin nuk ka informacione nëse në mesin e tyre është edhe drejtori Arafat Muaremi.

Hetimi sipas Prokurorisë për Krimin e Organizuar vjen pas kallëzimit të një grupi qytetarësh.

Ende nuk ka një qëndrim zyrtar nga Administrata për kërkimin.

Prokuroria për krim të organizuar dhe korrupsion ka hyrë dje në Drejtorinë për Policinë Financiare, me drejtorin Arafat Muaremi në procedurë para-hetimore, konfirmoi prokurorja Vilma Ruskovska.

Ajo nuk tregon detaje që po kërkojnë konkretisht hetuesit e Prokurorisë, thotë se urdhërin e ka dhënë pas kallëzimit të një grupi qytetarësh ndaj drejtorit.

Policia Financiare është një nga dy autoritetet kyçe për zbulimin e krimit financiar dhe korrupsionit, përveç Departamentit për Krimin e Organizuar në Ministrinë e Brendshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Samiti virtual i Parisit për dialogun Kosovë-Serbi nis në orën 10:30

Sot do të mbahet Samiti i Parisit, për t’i dhënë mbështetje politike…

Droni rus fluturon mbi Poloni dhe pastaj rrëzohet

Ukrainasit kanë njoftuar se rrëzuan një dron rus në kufirin e tyre…

Miliona njerëz u bënë milionerë gjatë pandemisë

Më shumë se pesë milionë njerëz u bënë milionerë në të gjithë…

Aziri: Ngjarjet në Kuvend, teatër i panevojshëm i orkestruar nga Xhaferi

Deputeti nga koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, Ilmi Aziri tha se…

Të paktën 102 civilë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit, sipas OKB-së

Të paktën 102 civilë janë vrarë në Ukrainë që kur Rusia nisi…