Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, për shkak të dyshimeve sot ka hyrë në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, për të konfirmuar nëse ka vepër penale gjatë tenderit për blerjen e softuerit të këtij institucioni.

Prokuroria nuk ka treguar nëse akoma janë në KSHZ, por për MIA thanë se gjatë kontrollit kanë marrë dokumentacionet e tenderit, për të parë nëse janë respektuar të gjitha procedurat ligjore.
Për dallim nga ciklet tjera zgjedhore, në zgjedhjet e 15 korrikut KSHZ nuk i publikoi në mënyrë elektronike rezultatet.

Arsye për këtë siç thanë prej KSHZ-së, ka qenë sulmi i hakerëve ndaj faqes, i cili ka zgjatur edhe disa ditë pas zgjedhjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…