FBI-së i mungonin provat për të hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016 dhe u mbështet shumë në këshillat e dhëna nga kundërshtarët politikë të Trumpit për të nisur hetimin, shkruan në raportin e publikuar të hënën nga prokurori special i ShBA-së, John Durham.

Raporti shënon fundin e një hetimi katërvjeçar të nisur në maj të vitit 2019 kur Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm Ëilliam Barr caktoi Durham, një prokuror veteran, për të hetuar gabimet e mundshme nga FBI-ja kur ajo filloi hetimin e saj të fazës së hershme “Crossfire Hurricane” për kontakte të mundshme mes fushatës presidenciale të Donald Trump 2016 dhe Rusisë.

Hetimi i “Crossfire Hurricane” do t’i dorëzohej më vonë Prokurorit Special Robert Mueller, i cili në mars 2019 arriti në përfundimin se nuk kishte prova të një komploti kriminal midis fushatës së Trump të vitit 2016 dhe Rusisë.

Në raportin e tij të ri prej 306 faqesh, Durham arriti në përfundimin se inteligjenca amerikane dhe zbatuesit i ligjit nuk posedonin asnjë “provë aktuale” të marrëveshjes së fshehtë midis fushatës së Trump dhe Rusisë përpara nisjes së “Crossfire Hurricane”.

Ai gjithashtu akuzoi byronë për trajtimin e hetimit të Trump 2016 ndryshe nga hetimet e tjera të ndjeshme politikisht, duke përfshirë disa që përfshijnë rivalen demokrate të Trump, Hillary Clinton.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Menaxheri i lartë rus u gjet i vdekur – dyshohet se e spastroi Kremlini

Një tjetër menaxher i lartë rus është gjetur i vdekur gjersa u…

Sanksionet e perëndimit po e shtyjnë Kremlinin në një Luftë të Tretë Botërore”- Lukashenko paralajmëron: Të mos futemi në telashe sepse…

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko bëri ​​sonte një kërcënim, duke thënë se…

Ish kryeprokurorja speciale Janeva, nga burgu i Shutkës përfundon në spital

Ish-prokurorja speciale, Katica Janeva për shkak të gjendjes së vazhdueshme të rënduar…

Policia e Kosovës shpartallon turmën e protestuesve në Bërnjak, po kundërshtonin zhbllokimin e rrugës

Policia ka hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve afër kufirit të Bërnjakut, pasi…

Studimi i ri thotë se dy doza të Pfizer dhe AstraZeneca janë efektive kundër variantit Delta

Dy dozat e vaksinave Pfizer ose AstraZeneca kundër COVID-19 janë gati po…