Prokurori i Përgjithshëm i Republikës Popullore të vetëshpallur të Luhanskut (LPR) të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore dhe zëvendësi i tij u vranë nga një shpërthim bombe në zyrën e tij të premten, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Interfax, duke cituar shërbimet e urgjencës.

“Sipas të dhënave paraprake, Prokurori i Përgjithshëm i LPR-s Sergei Gorenko vdiq nga plagët e tij si rezultat i një shpërthimi në zyrën e tij”, tha një zëdhënës i shërbimeve të urgjencës, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax.

Agjencia shtetërore e lajmeve TASS citoi një kolonel në ministrinë e brendshme separatiste të Luhansk të thoshte se zëvendësi i Gorenkos ishte vrarë gjithashtu.

Agjencitë ruse cituan shërbimet e urgjencës dhe zyrtarët lokalë të kenë thënë se shpërthimi ishte shkaktuar nga një bombë. 

https://twitter.com/nexta_tv/status/1570699221329911808?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1570716024370253825%7Ctwgr%5Eff14aaed32313bf4cc86d6c4633800a64bc09e1e%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fprokurori-pergjithshem-rus-ne-luhansk-u-vra-nga-nje-bombe-ne-zyren-e-tij%2F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zelensky: E kemi pastruar plotësisht nga rusët qytetin Lyman

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se qyteti Lyman në lindje të…

442 raste të reja me koronavirus në Kosovë

442 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të…

Vuçiq takohet me përfaqësuesit e Listës Serbe në Beograd

Presidenti i Serbisë, Alekandar Vuçiq, është takuar me serbët e Kosovës në…

Borussia Dortmundi e mposhti Bayern Munichun (VIDEO)

Dortmundi i është hakmarrë Bayern Munichut për sezonin e kaluar të Bundesligës,…

PDSH-ja kërkon orë policore 24 orëshe dhe vetëm një orë kohë për furnizime

Orë të mundshme maksimale të vendosen si orë policore në dy javët…