Prokurorët financiarë kombëtarë francezë thanë të enjten se kanë hapur një hetim për financimin e dyshuar të paligjshëm të fushatave elektorale në 2017 dhe 2022.

Një gazetë franceze raportoi se hetimi synon ofertat fituese të zgjedhjeve të presidentit, Emmanuel Macron, shkruan Euronews.

Prokurorët thanë në një deklaratë me shkrim se donin të jepnin sqarime pas raporteve të shtypit, në një referencë të dukshme ndaj gazetës Le Parisien që raportoi mbi një hetim të supozuar në lidhje me fushatën e Macron 2017 dhe lidhjet e tij me kompaninë konsulente amerikane “McKinsey & Company”.

Deklarata e prokurorëve, pa cituar Macron ose partinë e tij, tha se një hetim gjyqësor u hap më 20 tetor në lidhje me pretendimet për “llogaritë e paqëndrueshme të fushatës” dhe “reduktimin e zërave të kontabilitetit” në lidhje me kompanitë konsulente që operonin gjatë fushatave elektorale të 2017 dhe 2022.

Financimi i fushatës në Francë është i ndaluar rreptësisht.

Le Parisien, duke cituar burime anonime, tha se gjyqtarët po përqendrohen në kushtet në të cilat u lidhën disa kontrata të mëdha midis McKinsey dhe shtetit pas zgjedhjes së Macron.

Një zyrtar i presidencës franceze tha se Pallati Elysee “është vënë në dijeni të komunikimit nga zyra e prokurorisë financiare në lidhje me hapjen e dy hetimeve gjyqësore. … I takon sistemit të drejtësisë të udhëheqë hetimet në të gjithë pavarësinë.”

Përfaqësuesit e McKinsey në Francë nuk kanë komentuar hetimin.

Hetimi pason një tjetër të hapur në mars të këtij viti nga prokurorët financiarë francezë për mashtrim të dyshuar tatimor nga McKinsey. Kompania tha në atë kohë se “respekton rregullat franceze tatimore që zbatohen për të”.

Macron në atë kohë tha se ishte “i tronditur” nga dyshimet për evazion fiskal nga ana e firmave konsulente.

E ashtuquajtura “Çështja McKinsey” nxiti kritika nga rivalët e Macron përpara zgjedhjeve presidenciale të Francës që çuan në fitimin e tij për një mandat të dytë në prill.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Priten publikime të reja për rastin“Reket”

Laris Gajser, gazetari italian në statusin e tij në Facebook, dje njoftoi…

Zelensky diskuton me presidentin turk për evakuimin e civilëve në Mariupol

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka njoftuar në Twitter, se ka pasur një…

Përparojnë forcat ukrainase në qytetin e pushtuar, Rusia urdhëron evakuimin e banorëve

Autoritetet e emëruara nga Rusia kanë urdhëruar të gjithë banorët e qytetit…

Lajçakun për përfaqësues të BE-së në dialogun Kosovë-Serbi

Mirosllav Lajçak u propozua edhe zyrtarisht përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian…

Policia arreston autorin e dyshuar të vrasjes së 6 personave në paradën e 4 Korrikut në SHBA

Pas të shtënave me armë zjarri në paradën e Ditës së Pavarësisë…