Për shkak të problemeve të hasura gjatë mobilizimit të pjesshëm për luftën e agresionit rus kundër Ukrainës, meshkujt e Rusisë në të ardhmen do të mund të thirren për shërbimin ushtarak shumë më lehtë se më parë.

Njoftimet e rekrutimit nuk duhet të dorëzohen më në dorë, por mund të dërgohen elektronikisht nëpërmjet portalit të shërbimit publik Gosuslugi.

Kjo u vendos nga Duma e Shtetit në Moskë. Ndryshimet u miratuan me votim të menjëhershëm, megjithëse disa deputetë u ankuan se nuk kishin pasur kohë të lexonin ligjin.

Leximi i tretë dhe i fundit në pritje i ligjit dhe një nënshkrim nga shefi i Kremlinit, Vladimir Putin konsiderohen një formalitet.

Falë ndryshimeve, një rekrut regjistrohet në mënyrë elektronike dhe nuk mund të largohet më nga vendi derisa të paraqitet në shërbimin e rekrutimit.

Kushdo që nuk paraqitet në komisariatin e policisë ushtarake brenda 20 ditëve nga thirrja duhet të presë kufizime drastike.

Kështu ata nuk mund të drejtojnë më një automjet ose të blejnë pasuri të paluajtshme. Ata gjithashtu nuk mund të regjistrohen si të vetëpunësuar. Gjithashtu nuk mund të marrin më kredi.

Në shtator, qindra mijëra njerëz u larguan gjatë mobilizimit të pjesshëm ndonjëherë kaotik.

Dhe vëzhguesit druhen se metoda e re do të përgatisë një mobilizim të ri për luftë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov e hodhi poshtë këtë. Ai e arsyetoi nismën me një digjitalizim të përgjithshëm të jetës. /DW/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rritet në 70 numri i të vdekurve në SHBA nga tornado

Guvernatori i shtetit amerikan të Kentakit, Andy Beshear, ka thënë se më…

Bëhet publike lista e njerëzve më të pasur të botës

Me 228,2 miliardë dollarë, manjati francez i luksit, Bernard Arnault, është ngjitur…

Berisha: Mbyllim vitin si opozita që ngjalli shpresë

“Demokratët ia kanë prerë biletën Lulzim bravës” Viti që po lëmë pas…

Përleshje fizike – policia arreston gjashtë persona

Një përleshje fizike ka ndodhur rreth orës 21:00, rrugën “B” në Prishtinë.…

“Situata në BeH është shqetësuese”: Ministri gjerman kërkon sanksione kundër Dodikut

Ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas ka bërë thirrje për sanksione evropiane…