Nëntë korridore humanitare janë rënë dakord për t’u hapur ditën e sotme si një përpjekje për të ndihmuar civilët e bllokuar në qytetet e rrethuara në të gjithë Ukrainën për të shpëtuar, sipas zëvendëskryeministres së vendit.

Nëpërmjet një postimi në Telegram, Iryna Vereshchuk tha se korridoret humanitare janë organizuar nga qytete duke përfshirë Berdyansk, Tokmak, Enerhodar dhe Mariupol, i cili ka qenë i rrethuar nga trupat ruse për javë të tëra.

Vereshchuk  shtoi se rrugët e evakuimit për civilët do të funksiononin në rajonin e Luhanskut nëse forcat pushtuese ruse do të ndalonin bombardimet e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjenden mbetje mortore në fshatin Leshan të Suharekës

Një qytetar derisa po i pastronte varrezat me rastin e festës së…

Shkundet Greqia

Lëkundje të forta të tokës janë regjistruar pasditen e kësaj të shtune…

Në RMV shkelen të drejtat e punëtorëve! 80 mijë ankesa për rroga dhe shtesa të papaguara, largime nga puna

80 mijë ankesa për shkeljen e të drejtave të punëtorëve kanë arritur…

BFI-ja e pushtetit dhe Stojanço Angellovit reagojnë kundër brohoritjeve “UÇK ,UÇK”

Kryetari i BFI-së, Shaqir Fetai, ka realizuar takim me drejtorin e Qendrës…

Turqia i dhuron armatim dhe uniforma ushtrisë shqiptare

Turqia i ka dhuruar ushtrisë shqiptare armë këmbësorie dhe uniforma për Forcat…