Majat e alpeve në Europë këtë vit nuk kanë pasur reshje të mjaftueshme borë. Shumë resorte turistike vuajnë pasojat e mungesës së borës. Nga më shumë se tre muaj sezon dimëror, këtë vit një pjesë e tyre u hapën vetëm për pak ditë.

Në alpet e Italisë dhe Francës reshjet e këtij viti kanë qenë ndër më të ulëtat të regjistruara. Meteorologët thonë se reshjet në Francë, Zvicër, Itali dhe disa pjesë të Austrisë janë më të ulëta se mesatarja vjetore.

Organizatat e Mjedisit në Itali thonë se gjatë muajit shkurt, në alpe ra më pak se 53 për qind e borës që bie çdo vit.

Sipas ambientalistëve, problemi nuk qëndron vetëm te mungesa e borës, por edhe te mungesa e shiut. Së fundi është raportuar se kanalet më të famshme në Venecias janë tharë dhe se i gjithë veriu i Italisë është duke u përballur me probleme të lidhura me motin.

Kjo situatë në dimër paralajmëron një verë të thatë dhe probleme që do të vijnë si mungesë e ujit në gjithë kontinentin europian.

Ekspertët mendojnë se këto temperatura janë pasojë e ngrohjes globale dhe do të sjellin vështirësi të mëdha gjatë muajve të verës.

Nëse reshjet e shiut do të mungojnë dhe gjatë muajve të pranverës, Vera parashikohet me probleme të mëdha.

Kjo mungesë uji pritet të sjellë probleme zinxhir në ekonominë e  vendeve. Më të prekurit do të jenë fermerët dhe plantacionet masive në Europë, të cilat sigurojnë sasi të madhe të furnizimit me ushqime./euronews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

KSI: Ora policore të fillojë prej 21:00, kafenetë të punojnë në pjesën e hapur

Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka diskutuar dhe ka…

Biden i premton Turqisë F16-tat, zbulohen shqetësimet e amerikanëve për F35-sat!

Pas kthimit nga samiti i G20-tës në Romë, presidenti turk Rexhep Tajip…

S’ka marrëveshje mes Ukrainës dhe Rusisë për ndërprerjen e luftës

Ukraina dhe Rusia nuk kanë bërë asnjë progres për armëpushim në bisedimet…

SHBA e shtojnë praninë ushtarake në Gjermani, DW nxjerr detajet

Ishte Berlini, jo kryeqyteti i ndonjë vendi tjetër ku ndaloi për herë të…

Motivi i Putin, t’i rikthejë Rusisë lavdinë e dikurshme”

Presidenti rus Vladimir Putin përmbysi dekada të paqes dhe qëndrueshmërisë në Evropë…