Prodhuesi gjerman i armëve Rheinmetall, ka prezantuar tankun më të ri në panairin e armëve që po mbahet në Paris të Francës.

Tanku u prezantua me emrin Panther KF51, dhe na rikujton në tankun e dikurshëm gjerman PzKpfw V nga Lufta e Dytë Botërore, transmeton Telegrafi.

Tanku posedon topin e ri të kalibrit 130 mm me “një linjë optimale të sensorëve”, dhe mbështetet në sistemet dixhitale për kontrollin e fushëbetejës, transmeton Telegrafi.

Panther na rikujton në familjen e tankeve kryesore që quhen Leopard 2, por nga kompania Rheinmetall pretendojnë se fjala është për një “tank të ri radikal”, përkatësisht për “konceptin që nuk është i kufizuar në brendësi me teknologji të avancuar”.

“Është tanku i parë që plotësisht është zhvilluar nga Rheinmetall do të jetë lojtari kryesor në fushëbetejat e ardhshme. Me Panther është ringjallur koncepti i tankut kryesor që nuk është i kufizuar me karakteristikat e tankeve ekzistuese. Është dizajnuar nga zeroja me qëllim që të pajiset me teknologjinë më të avancuar”, thuhet në kumtesën e kompanisë gjermane.

Tanku i ri ka kornizën klasike, por në të ardhmen do të mund të jetë pa kupolë dhe pa ekuipazh.

https://youtube.com/watch?v=fTBA5tQsDbE%3Fwmode%3Dtransparent%26rel%3D0%26feature%3Doembed
Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zjarr i madh në Romë, digjet ura e hekurt që ishte qendra e jetës së natës në qytet

Një zjarr i madh ka shpërthyer mbrëmë dhe pjesërisht ka shkatërruar Ponte…

Kombet e Bashkuara: 925 civilë të vrarë në Ukrainë nga fillimi i pushtimit rus

Zyra e Human Rights pranë Kombeve të Bashkuara, ka njoftuar se të…

“Më shumë goditje për ekonominë e Rusisë po vijnë”

Pas një telefonate me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken, ministri…

Poroshenko: Putin nuk mund të vrasë shpirtin tonë

Ish-presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, ka thënë për transmetuesin britanik, BBC se i…

Ushtria ukrainase tregon humbjet që i kanë shkaktuar rusëve: Kemi rrëzuar 14 aeroplanë, tetë helikopterë dhe shkatërruam 102 tanke

Ushtria ukrainase ka publikuar detaje të reja rreth pushtimit rus në Ukrainë.…