Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Francë, ku do të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris krahas liderëve të tjerë botërorë e udhëheqësve të organizatave ndërkombëtare.

Siç bën të ditur njoftimi i zyrës së Presidences, Osmani në këtë forum është ftuar së bashku me Zotërinë e Parë, z.Prindon Sadriu.

Osmani do të marrë pjesë në pritjen e organizuar nga Presidenti Macron dhe Zonja e Parë e Francës, që do t’i drejtohet panelit të diskutimit mbi bashkëpunimin e kontinentit tonë me presidenten e Hungarisë, Kaltin Novak si dhe Jean- Marie Guehenno.

Njashtu, siç njofton Zyra e Presidences, Presidentja Osmani do të zhvillojë edhe takime bilaterale me liderë të tjerë, për të diskutuar thellimin e bashkëpunimit për tejkalim të sfidave aktuale të paqes dhe sigurisë.

Vlen të theksohet, se edicioni i pestë i Forumit të Paqes në Paris do të mbledhë liderë nga mbarë bota, si dhe përfaqësues të lartë të organizatave ndërkombëtare, bizneseve, bankave zhvillimore për të diskutuar eliminimin e krizave të shumëfishta globale, duke promovuar forcimin e bashkëpunimit dhe multilateralizmit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zaharieva: Nuk është sekret që Serbia ka ndikim të fuqishëm në Maqedoni

Bullgaria e ka përkrahur Maqedoninë e Veriut në momentet më të vështira…

Policia dënon 562 qytetarë për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar në mbarë shtetin 264 personave u janë dhënë…

Fuqia e pasaportës, Maqedonia e Veriut në vendin e 47-të

Maqedonia e Veriut renditet në vendin 47-të, për nga fuqia e pasaportës,…

Abdixhiku pritet nga Senatorja Republikane Joni Ernst

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, në kuadër të vizitës së tij zyrtare…

Blinken viziton Italinë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të vizitojë sot Italinë, si…