Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani bashkë me kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin Albin Kurti, me rastin e shënimit të 22- vjetorit të Ditës së Paqes kanë vizituar fshatin Poklek të Drenasit.

Presidentja Osmani tha se po nderojnë kontributin e jashtëzakonshëm të secilit ushtar të NATO-s që i qëndruan përkrah Kosovës në momentet më të errëta të saj duke kujtuar edhe të gjithë të rënët e Poklekut.

“22 vjet më parë kur sekretari i përgjithshëm i NATO-s, George Robertson erdhi këtu na la një fjalë që na shërben edhe tani”.

“Kudsho që mund të dyshoj në drejtësinë e intervenimit të NATO-s duhet të vijë në Poklek”, citon Osmani-Robertson.

“Edhe vijmë sërish këtu jo se dyshojmë në intervenimin e NATO-s por për të kujtuar se çfarë ka ndodhur këtu. Dita e Paqes edhe Ditën e Çlirimit e edhe Ditë e Lirisë. Është të tria se ne u çliruam”.

“Krahas falënderimit për NATO-në dhe UCK-në vendosim që ta kujtojmë sërish të gjithë çfarë ka ndodhur dhe për forcën që kanë treguat personat e paktë që mbijetuan”.

Tutje Osmani thotë se kriminelët kanë emër dhe mbiemër dhe tash është koha që të dalin para drejtësisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…