Pas takimit me subjektet politike, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është deklaruar për media. Ajo ka thënë se 18 dhjetori do të jetë data e mundshme për mbajtjen e zgjedhjeve në katër komunat e veriut.

Osmani ka thënë se e ka pasur detyrim takimin me subjektet politike për caktimin e datës së zgjedhjeve për komunat që kanë mbetur pa kryetarë.

Presidentja ka thënë se pas dorëheqjeve të kryetarëve të komunave në katër komunat e veriut, data e fundit sipas afateve ligjore është 18 dhjetori për mbajtjen e zgjedhjeve në këto komuna.

“Ne kemi diskutuar me subjektet që ishin pjesëmarrëse në këtë takim. Në të njëjtën kohë unë do t’i dërgojë një kërkesë partnerëve ndërkombëtarë për monitorimin e këtyre zgjedhjeve në mënyrë që gjithçka të shkojë sipas standardeve. Iu kërkova partive mendim që data e zgjedhjeve të jetë 18 dhjetori. Ne sapo t’i përfundojmë këto deklarime do të shpallin datën. Opsion tjetër është edhe data 11 dhjetorë por do të ishte më e vështirë përgatitja. Por 18 dhjetori do të jetë dita më optimale për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

MPB: 805 shkelje për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar në mbarë territorin e shtetit 213 personave iu…

Britania ngrin asetet e Roman Abramovich

Roman Abramovich – Chelsea – 12.5 miliardë euro pasuri Qeveria e Britanisë…

Jugokoreanët votojnë me maska dhe doreza

Koreja Jugore ka mbajtur zgjedhje sikurse asnjë shtet tjetër. Votuesit kanë vendosur…

Numri i njerëzve të prekur nga tërmetet në miliona – thotë OBSH-ja

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar se deri në 23 milionë njerëz…

Scholz dënon sulmin në Berlin që la një të vdekur dhe 31 të plagosur

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka dënuar sulmin e së mërkurës në një…