Presidentja Vjosa Osmani ka mirëpritur rezolutën e Parlamentit Evropian rreth qëndrimit për Kosovën, duke thënë se njohja dhe mbështetja për rrugën e Kosovës në BE është parësore.

Osmani po ashtu tha se gjëja më e rëndësishme nga ky raport është se BE ka njohur rreziqet në rritje të agresionit dhe përpjekjeve destabilizuese të Serbisë.

Në disa paragrafë të raportit të shpërndarë nga Osmani, kërkohet që dialogu të përfundojë me njohje të ndërsjellë, dënohet qasja e vazhdueshme destabilizuese nga Serbia dhe aktorët e sponzorizuar nga shteti serb, ku përmenden bllokadat, dhuna ndaj institucioneve si dhe kërcënimi me aksion ushtarak.

Aty po ashtu thuhet se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe i bëhet thirrje pesë shteteve anëtare të BE-së që ta njohin pavarësinë e Kosovës menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ekzekutimi i 19-vjeçarit në lokal: Autorët qëlluan 8 herë dhe u siguruan që i riu kishte vdekur

Ky është Erjon Xhenje, 19-vjeçari i cili u ekzekutua me armë zjarri…

Ndërpritet seanca, tensione dhe përplasje mes deputetëve të LVV-së dhe LDK-së

Seanca e Kuvendit të Kosovës ku ishte duke u debatuar për të…

Përparim Rama vizitë në Shqipëri, Tirana zbukurohet me flamurin e Kosovës

Sot për vizitë në Tiranë do të jetë kryetari i ri i…

Dimitrievski kritikon punën e Filipçes: Testet shumë po vonohen, madje deri në 7 ditë

Kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, në një deklaratë për Tv Alfa, ka…

Konferencë ndërkombëtare “Një Ballkan drejt BE-së”

Sfidat e vendeve të Ballkanit Perëndimore me të cilat përballen në rrugën…