Presidentja Vjosa Osmani ka kujtuar në 20-vjetorin e vrasjes komandantin e UCK-së, Tahir Zemajn i cili ishte vrarë bashkë me të birin dhe një familjar.

“Në njëzetë vjetorin e vrasjes së kolonel Tahir Zemajt së bashku me të birin Enisin dhe kushëririn Hasanin kujtimi për ta vie si thirrje që vrasja e tyre të zbardhet”, është shpehur Osmani.

“Kolonel Zemaj ishte njeriu stoik që me angazhimin e tij la gjurmë të pashlyeshme në luftën për lirinë dhe pavarësinë e vendit”.

Osmani ka thënë se heroizmi i Zemajt i jep kuptim të sotmes sonë, teksa vepra e tij do të mbetet në kujtesën e brezave që vijnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Fokusi të vendoset tek zgjidhja për Ligjin për Prokurorinë Publike

Euroambasadori Samuel Zhbogar, sot ju ka bërë apel partive politike që të…

MASH merr kompetencat në gjimnazin”Kiril Pejçinoviq” në Tetovë

Ministria e Arsimit dhe Shkencës njofton se Komunës së Tetovës ia merr…

Komisioni për Legjislacion miraton Projektligjin që lejon gjykimin në mungesë të krimeve të luftës

Komisioni për Legjislacion ka miratuar Projektligjin për plotësim-ndryshimin e Kodit të Procedurës…

“Putini nuk do të ndalet në Ukrainë”, paralajmëron presidenti i Lituanisë

“Dua të them me të vërtetë të gjitha mjetet nëse duam të…

Faik Zogaj refuzoi dy herë ftesën e Gjykatës Speciale, thotë se aktakuza është e njëjtë me atë të Gjykatës së Nishit

Faik Zogaj nga Mleqani i Malishevës ka refuzuar për herë të dytë…