Presidenti kroat, Zoran Milanoviq duket se ka shkaktuar një tjetër skandal diplomatik.

Milanoviq sugjeroi që Kroacia të bllokojë hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO derisa të zgjidhet çështja e ligjit zgjedhor në Bosnje-Hercegovinë.

Zyrtarët e lartë në Finlandë dhe Suedi janë të indinjuar me deklaratën e të parit të shtetit të Kroacisë.

Ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto, ka telefonuar homologun kroat, Gordan Grliq Radman dhe i ka shprehur shqetësimin e tij, raporton index.hr.

Milanoviq u tha gazetarëve se hyrja e Finlandës dhe Suedisë në aleancën verioro-atlantike mund të diskutohej, por se ai e konsideroi atë një “aventurë shumë të rrezikshme”.

Presidenti tha se nuk mund të vendosë vetë për hyrjen e këtyre vendeve në NATO, por se e konsideron atë “sharlatanizëm shumë të rrezikshëm”.

“Sa më përket mua, le të hyjnë në NATO, le t’i futin thikën në sy ariut të tërbuar. Por derisa të zgjidhet çështja e ligjit zgjedhor në BeH, derisa amerikanët, anglezët e gjermanët nuk e detyrojnë Sarajevën dhe Bakir Izetbegoviqin që brenda gjatë muajve të ndryshojnë ligjin zgjedhor dhe nuk u jepen të drejtat themelore kroatëve, parlamenti nuk duhet të ratifikojë pranimin e askujt në NATO”, tha presidenti kroat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ukraina thotë se forcat e saj zmbrapsën sulmin rus në Kharkiv

Forcat ukrainase zmbrapsën një sulm në qytetin e Kharkiv nga forcat ruse,…

Sinani: Policia maqedonase më maltretoi në Qafë Thanë, kërkova ndihmë mjekësore

Kryetari i nderit të IGFM-së për Maqedoninë e Veriut, Idriz Sinani, thotë…

SHBA mbërthehet nga moti i keq/ Stuhitë e dëborës shkaktojnë ‘ciklonin bombë’

Pjesë të Bregut Lindor të SHBA-së janë goditur nga një stuhi tmerrësisht…

Maskat standard i jetës së përditshme në Gjermani?

Sipas një studimi të fundit frika nga infeksioni me virusin Corona në…

Kurti: 2021 do ta kujtojmë si vit në të cilin shpresa, besimi dhe vullneti për ndryshim u bënë bashkë dhe të pathyeshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e fundit për këtë vit…