Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ardhur me një thirrje të radhës – këtë herë duke i bërë një lutje popullit rus.

Ai tha se “nuk është shumë vonë” që shtetasit rusë të përpiqen të ndihmojnë në ndalimin e kësaj lufte.

“Kjo është koha që ne mund ta mposhtim të keqen, kur nuk është vonë. Mund të humbisni vetëm punën tuaj… mos e humbisni mundësinë”, citohet të ketë thënë ai.

“Shtetarë rusë, kjo është një luftë jo vetëm për paqen në Ukrainë, kjo është një luftë për lirinë tonë”.

“Nëse heshtni tani, atëherë në të ardhmen vetëm varfëria juaj do të flasë në emrin tuaj. Mos heshtni”.

Në një thirrje të radhës ai tha: “Ne po luftojmë për të sotmen tonë, po luftojmë për kufirin tonë, po luftojmë për lirinë tonë – të mos bëhemi skllevër”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çfarë përfaqëson Amy Gutmann, ambasadorja e re e SHBA-së në Gjermani?

Joe Biden po dërgon Amy Gutmann-in si ambasadore në Berlin. Ajo ka…

Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e ri të ushtrisë ruse përgjatë kufirit me Ukrainën

Imazhet satelitore të kompanisë amerikane për teknologji hapësinore Maxar, tregojnë se Rusia…

Shek Hallaçi i Grupit të Kumanovës: Me krahasu rininë e Kosovës me brigadat e Kuqe është si me fluturu Isa Mustafa në Mars

Shek Hallaçi /Halil Matoshi të krahasosh rininë e Kosovës, me brigadat e…

Shqyrtohet shtyrja apo heqja e maturës shtetërore për shkak të COVID-19

Ministri për Arsim dhe Shkenca, Arbër Ademi theksoi se po shqyrtohet dhe…

Reformimi i Policisë, ambasadori gjerman i dorëzon Çuçit raportin e Policisë Federale

MB: Do të fillojmë punën menjëherë! Gjermania do të ndihmojë Shqipërinë në…