Peruja ka një presidente femër për herë të parë, pasi ish-presidenti Pedro Castillo u fajësua – disa orë pasi ai u përpoq të shpërndante parlamentin.

Dina Boluarte – më parë nënkryetare – u betua të mërkurën pas një dite dramatike në Lima.

Më herët gjatë ditës, Castillo kishte thënë se po zëvendësonte Kongresin me një “qeveri të jashtëzakonshme emergjente”. Por ligjvënësit e injoruan këtë dhe në një mbledhje urgjente e akuzuan atë. Më pas ai u arrestua dhe u akuzua për rebelim.

Raportimet në mediat lokale thonë se ai po shkonte drejt ambasadës meksikane në kryeqytet kur u arrestua. Zonja Boluarte, një avokate 60-vjeçare, tha se do të qeverisë deri në korrik të vitit 2026, kur do të kishte përfunduar presidenca e Castillos.

Duke folur pas betimit, ajo bëri thirrje për një armëpushim politik për të kapërcyer krizën që ka kapluar vendin.

Zinxhiri dramatik i ngjarjeve të së mërkurës filloi me një fjalim të presidentit Pedro Castillo në televizionin kombëtar në të cilin ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe njoftoi se do të shpërndante Kongresin e kontrolluar nga opozita, një veprim i cili u prit me tronditje si në Peru – ku disa ministra dhanë dorëheqjen në shenjë proteste – dhe jashtë saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Labinot Tahiri ndan dy mijë euro për të helmuarit në Deçan

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Labinot Tahiri, ka ndarë dy mijë euro për…

Pendarovski i uron mirëseardhje, ambasadores së re të SHBA-ve

Presidenti Stevo Pendarovski pranoi letrat kredenciale të ambasadores së re të Shteteve…

Kur edhe nataliteti trajtohej si dukuri nacionaliste

Në vitet 80-ta, pas ngjarjeve të bujshme në Kosovë (1981), udhëheqja e…

Lija e majmunëve: 80 raste të konfirmuara në 11 vende

Rreth 80 raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në 11 vende,…

Ish-shefi i njësisë ushtarake britanike për armë kimike: Putini po humb, nuk po mund ta pranojë këtë

Hamish De Bretton-Gordon, ish-shef i njësisë ushtarake britanike për armë kimike, ka…