Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerëson se presidenti rus, Vladimir Putin, është humbësi i luftës.

Michel, mes tjerash, deklaroi se Kremlini ringjalli si asnjëherë më parë NATO-n.

“Në fakt, Vladimir Putin është tashmë humbësi në këtë luftë. Kremlini në fakt ka gabuar rëndë: ndërpreu aftësitë e veta ushtarake, ndërpreu forcën e rezistencës ukrainase, ndërpreu vendosmërinë dhe njësinë evropiane”.

“Dhe ajo e ka rigjallëruar NATO-n, e cila sigurisht që do të zgjerohet; ajo ka arritur të forcojë mbrojtjen evropiane dhe të forcojë lidhjen transatlantike si kurrë më parë që nga Lufta e Dytë Botërore,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shaqir Fetai me mision – të hapë filiale të UDB-së në diasporën tonë

Pa kaluar akoma dy muaj, dolën sheshit të palarat e Shaqir Fetait…

Kusari-Lila paralajmëron rrëzimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza…

Sulm me thikë në metronë e Tokios, 10 të plagosur – “sulmuesi dëshironte të vriste çdo grua që dukej e lumtur”

Dhjetë persona u goditën me thikë mbrëmjen e së premtes në një…

Reagime të ashpra nga Ukraina ndaj ‘propozimeve për lëshim të territoreve’ – i fundit vjen edhe nga Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka hedhur poshtë sugjerimet që Kievi të hiqte…

G7 me projekte alternative kundrejt Kinës

Temat ekonomike dhe ato të politikës së jashtme dominuan ditën e dytë të samitit…